Bizi takip edin

Hak İhlalleri

İşkenceyle anılan Tarsus Cezaevi’nde açlık grevi

->

-> 26

Tarsus T Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlalerinden dolayı açlık grevi başlatıldı. Açık görüşte paravan koyulurken, tutsakların tek talebi insanca muamele Aylardır hak ihlalleri ile gündeme gelen Tarsus T Tipi Cezaevi’nde açlık grevi başladı. Cezaevindeki 52 kadın tutsak, 7 Ağustos’ta itibaren 5’er günlük dönüşümlü olarak başlatılan açlık grevini, baskılar sona erene kadar devam ettireceklerini duyurdu. Avukatlar da, Tarsus’taki hak ihlallerini raporlaştırdı.

Talep: İnsanca muamele

Tarsus Cezaevi’nde başlatılan 5’er günlük süresiz-dönüşümlü açlık grevini tutuklulardan Saadet Akın, kardeşi Emine Akın ile yaptığı telefon görüşmesiyle duyurdu. Cezaevindeki haksız uygulamalara karşı yapılan açlık grevinin talebi, baskıların sona ermesi ve tutuklulara insani muamele yapılması. Akın, baskıların devam etmesi halinde grevin süresiz-dönüşümsüze çevrileceği uyarısında bulundu.

Açık görüşte paravan

Açık görüşmelerde araya paravan konulduğunu ifade eden Akın, kapalı görüşlerde ise aile bireylerinin T.C. kimlik numaralarının son 6 hanesinin şifre olarak kullanılması zorunluluğu getirildiğini, aksi taktirde görüşe izin verilmediğini söyledi. Şifre kullanmayı kabul etmeyen tutsaklar hakkında da, “aileleri galeyana getirme” iddiasıyla soruşturma açıldığı ifade edildi.

Avukatlar da rapor yazdı

4 Ağustos’ta Tarsus Cezaevi’ni ziyaret eden avukatlardan Halil Güngör ve Mehmet Altuntaş da hak ihlallerini raporlaştırdı. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, Adalet Bakanlığı ve Mersin Barosu’na gönderilecek olan raporda, 9 kişilik odalarda 15 tutuklunun zor şartlar altında kaldığı, koğuşlarda bulunan havalandırma boşluğunun rutubet ve yosundan kaynaklı işlevsiz olduğu aktarıldı.

Hasta tutsaklar tedavi edilmiyor

Tutukluların revire kaldırılmadıkları belirtilen raporda, hastane sevklerinin engellendiği, cezaevi doktorunun iseü haftada yarım gün cezaevine geldiği belirtildi. Tutukluların cezaevine ilk geldiklerinde darp edildiği, çıplak arama uygulamasının da vardiyadan vardiyaya değiştiği vurgulandı. Darp edilen tutsakların şikayet ve kayıt numaralarının verilmediği ifade edilen raporda, tutsakların eşyalarının ya verilmediği ya da yıpranmış bir şekilde verildiği kaydedildi.

Yemek az kaşık yok

15 kişilik koğuşa kirli ve içilemez olan bir damacana su verildiği, aileler tarafından gönderilen kitap, dergi ve mektupların cezaevi idaresince keyfi olarak geç verildiği aktarılan raporda, koğuşlar tarafından verilen ihtiyaç listesinin karşılanmadığı kaydedildi. Buzdolabı ve televizyon bulunmayan koğuşlarda, yemek kaşığı verilmediği aktarılan raporda, verilen yemeğin de kendilerine yetmediği vurgulandı.

‘Silahlı siviller dolaşıyor’

Özellikle açık görüş günlerinde sivil görünümlü kişilerin silahlı dolaştığına dikkat çekilen raporda, “kolluk görevlilerinin cezaevi müdürü odasında, haklarında devam eden soruşturmaları bulunan tutukluları sorguya çektikleri” kaydedildi. Cezaevi savcısı ve müdürünün ise, sorunlar karşısında tutsaklarla görüşmediğine dikkat çekildi.