Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Mavi gökyüzünü çok gördüler; Penceresiz tek tip ring

->

-> 19

AKP iktidarı tarafından hayatın her alanında dayatılan tek tipleşme, cezaevlerine yansımaya devam ediyor. ‘Tek rip elbise’ tartışmaları sürerken avukat Gülüzar Tuncer, cezaevlerinde bu kez de ‘tek tip ring aracı’ uygulamasının yapıldığını belirtti

OHAL ilanının ardından AKP’nin dışarıda izlediği savaş politikalarının yansıması olarak cezaevlerinden de hak ihlalleri artarak devam etti. AKP Genel Başkan Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen “tek tip elbise” uygulaması için iktidar kolları sıvarken, işkencehaneye dönüştürülen cezaevlerinde bu kez de “tek tip ring” aracı uygulamasının sırada olduğu belirtiliyor.

İçeride ve dışarıda ‘tek tip’

Cezaevlerinde yaşanan hukuksuzluklara dikkat çeken avukat Gülizar Tuncer, ziyaretler sırasında karşılaştıkları sorunlara ve cezaevlerindeki yeni uygulamalara ilişkin bilgi verdi. Kamuoyunda “tek tip elbise” uygulaması tartışılırken, “tek tip ring” uygulamasının hayata geçirildiği bilgisini veren Tuncer, “Bu durum ‘tek tip elbise’ ile sınırlı değil. Dışarıda nasıl ki tek ulus, tek vatan, tek bayrak konsepti uygulanıyorsa cezaevlerinde de ‘tek tip elbise’ dayatması ve ona bağlı olarak ‘tek tip ring aracı’ getirdiler. ‘Tek tip ring’ araçlarında kafes biçiminde bir hücre var ve kişi tek başına konuluyor oraya. Hiç kimse ile irtibatları olmuyor, pencere yok hiçbir şey yok. Yani tek tipleştirme cezaevi yaşamının her alanına dönük uygulanmaya çalışılıyor” diye konuştu.

Parmak izi dayatması

Tutsakların zorla parmak izi dayatmasına da tabi tutulduklarını belirten Tuncer, uygulamalar karşısında direnen tutsakların disiplin cezaları ile karşı karşıya kaldığını söyledi. Tuncer, “Bu tür uygulamalardan dolayı aylardır hastane sevkleri yapılmayan yüzlerce mahpus var. Aynı şekilde haberleşme hakkı da mahpusların elinden alınmış durumda. Fakslar, mektuplar engelleniyor ve el yazısı ile yazdıkları notlara el konuluyor” diye konuştu.

Amaç duyulmasını engellemek

Avukatların savunma hakkının kısıtlanmasını öngören talimata dikkat çeken Tuncer, “Şuan birçok cezaevinde avukatlarla görüşmeler sınırlandırılıyor. İçerdekilerin sesleri avukatlar aracılığıyla engellenmek isteniyor” dedi. Avukat ziyaretlerinin çeşitli uygulamalarla engellendiğini vurgulayan Tuncer, amacın ileriki süreçte getirilmek istenilen “tek tip elbise” uygulamalarına karşı duyarlılığı azaltmak olduğunu aktardı. Bu dönemin 12 Eylül ile kıyaslanamayacağını kaydeden Tuncer, “Bunlar şu anki mevcut iktidarın içeride ve dışarıda yürüttüğü şiddet politikalarıyla bağlantılıdır” dedi.

İSTANBUL/dihaber