Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Başbakan memuru ezdirmeyiz dedi ama…

->

-> 7

Memur ve memur emeklileri için zam ve sosyal haklar görüşmeleri henüz sonuçlanmadı. Bir süredir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Memur-Sen arasında yaklaşık 3 milyon 200 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin memur emeklisini doğrudan ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri yürütülüyor ancak bir anlaşma sağlanamadı. Çalışma Bakanlığı, yüzde 3+3 zam önermiş, memur konfederasyonlara ise, gerekirse eyleme gidecekleri yanıtını vermişlerdi. Hükümet ve memurlar arasında Pazartesi gece yarısına kadar mutabakat sağlanırsa sözleşme imzalanacak, sağlanmazsa hakem kuruluna gidecek.

Yıldırım devreye girdi

Çalışma Bakanlığı ile memur konfederasyonları arasında çıkmaza giren toplu sözleşme görüşmelerinde devreye giren Başbakan Binali Yıldırım, bugüne kadar yapılan çalışmalar konusunda bakan ve memur sendikaları başkanı ile görüşeceğini söyledi. Hükümet teklifinin revize edileceği sinyalini vererek, “Memurlarımızı, çalışanlarımızı enflasyonun altında bir ücrete mahkum etmeyeceğiz” diyen Yıldırım, enflasyon kayıplarının sağlanacağını söyledi. Hakem kuruluna ihtiyaç kalmadan anlaşma sağlanmasını temenni eden Yıldırım, “Gönlümüz çok arzu eder, çok çok fazla verelim ama şartlar ortada, bölge şartları ortada, dünya şartları ortada” diye konuştu.

Sendikalar rahatsız

Memur-Sen, 2018’in ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 6, 2019’un ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 8 zam istiyor. KESK ise, OHAL’in kaldırılması ve KHK’lerin iptali ile en düşük maaşın kira, yakıt, çocuk ve aile yardımı hariç 3 bin 450 TL’ye çıkarılmasını talep ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ise, memurlar için 2018 ve 2019 yıllarını kapsayan zam teklifini, her iki yıl için de altı aylık dönemler halinde yüzde 3+3 olarak açıkladı.

HABER MERKEZİ