Bizi takip edin

Yaşam

Tek derdimiz bu alanın korunması

->

-> 23

İstanbul’un Üsküdar ilçesine bağlı Ünalan Mahallesi’nde bulunan deprem toplanma alanı ve mahallenin en büyük parkı, imar projeleri ile yok olma tehlikesi altında. Dev binaların, alışveriş merkezinin, sitelerin ve beton yığınlarının arasında yeşiliyle, ferahlığıyla ayakta kalan 80 bin nüfuslu mahallenin toprağa dokunulabilecek 4 parkından en büyük olanı bu park. Parkın bir kısmı geçtiğimiz yıl yurt yapılmak üzere, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) verilirken, proje kapsamında bir bölümü ticaret ve konut alanı olarak, diğer bir kısmı da okul bahçesi genişletilmesi için tahsis edildi. İmar projesine itirazın reddi üzerine mahalleli dava açmaya hazırlanırken, Ünalan Mahalle Muhtarı Mezengül Şimşek, parkın vakfa dönüştürülmek istenmesinden kaynaklı dönüşüm yaşadığını söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda parkta spor tesislerinin aktif olduğunu hatırlatan Mezengül, “Çocuklar parka gelip oyun oynuyor, koşu yolu kullanılabiliyordu. O tesisleri kaldırdıktan sonra burası iyice atıl hale geldi. Çünkü insanlar buraya geldiklerinde güvende hissetmiyorlardı ve sadece gündüzleri gelebiliyorlardı. Şimdi ise, içi de iyice boşaltılarak işlevsiz hale getirildi” diye konuştu. Park ile ilgili planlanan proje kapsamında, genişletilen alana yapılan yol nedeniyle pek çok ağacın kesildiğini söyleyen Mezengül, “Biz 1999 depreminde deprem toplanma alanı olan parkımızın aynı şekilde kalmasını istiyoruz. Bu amaç için düzenlenmesini istedik ama bizim talebimizin aksine projeler olduğunu gördüğümüzde de itiraz ettik” diye belirtti.

‘Dava açacağız’

Üsküdar Belediyesi’ne dava açmaya hazırlandıklarını kaydeden Mezengül, “Hukuki mücadeleyi de başlatmış bulunuyoruz. Bu noktada desteğe ihtiyacımız var. Mahalleli duruma çok tepkili. Çocuklarımızın oyun oynayabileceği park alanı yok. Sokaklarda oynamak zorunda kalıyorlar ve bu bizleri tedirgin ediyor. Onların haklarını, oyun alanlarını, yeşilini ve bizim deprem toplanma alanımızı yok etmeye kimsenin gücünün yetmemesi lazım” sözlerine yer verdi.

Son olarak yetkililere seslenen Mezengül, “Deprem geliyor, takdir-i ilahi değil, önce tedbirini alacaksın sonra gerisini Allah’a havale edeceksin. Biz önce tedbir alacağız, ama deprem geliyor denerek deprem toplanma alanının yapılaşmaya açılıp yok edilmesi doğru değil. Bizim tek derdimiz deprem toplanma alanımızın ve yeşilimizin korunması” dedi.