Bizi takip edin

Politika

Öcalan eylemleri her yerde yayılıyor; derhal İmralı’nın kapılarını açın!

->

-> 24

Öcalan’a yönelik medyada çıkan spekülasyonlar ve ağırlaştırılmış tecride karşı başta Kürdistan olmak üzere bütün dünyada halk ayakta. Ortak mesaj; ‘Öcalan’dan sağlıklı haber almak ve tecridin kaldırılması için derhal görüşmecilerin İmralı’ya gitmesi’

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Ali Arslan ile MYK üyesi Hediye Karaaslan, partilerinin Malatya il binasında düzenlediği halk toplantısına katıldı. Aslan burada yaptığı konuşmada, Öcalan’ın üzerindeki tecritin bir an önce kaldırılmasını istedi.

‘Kürtleri sınamayın’

Türkiye’nin siyasal ve toplumsal gerilimlerin nedenlerinden birinin de PKK Lideri Abdullah Öcalan’a 5 Nisan 2015 tarihinden beri uygulanan tecrit olduğunu söyleyen Arslan, “Hükümetin Sayın Öcalan’a yönelik tecrit politikasını devreye koyduğu günden bugüne Türkiye’de siyaset gerilmeye başladı. Yaşanan gerilimler Türkiye’yi adeta bir savaş haline dönüştürdü. Öz direniş sürecinde yaşanan katliamlar, 15 Temmuz girişimi ve ardından süre gelen OHAL ve sıkıyönetim uygulamalarıyla ülke ve toplum baskı altına alınarak yönetilmeye çalışılmıştır. Eğer AKP hükümeti bu yanlış politikalarında ısrar ederse Türkiye’nin, Irak ve Suriye’den farkı kalmayacaktır. Bunun için AKP hükümeti ve Erdoğan, Sayın Öcalan üzerinde ülkenin ortamını ve toplumu germe çabalarından bir an önce vazgeçmelidir. Bölgede ne zaman bir kriz yaşansa Sayın Öcalan ile ilgili kafaları karıştıran, kaygılarımızı arttıran bilgi ve paylaşımlar yapılıyor. AKP’nin bu gibi yaklaşımları geri dönüşü olmayan çok tehlikeli bir gidişata bizi sürükleyebilir. Sayın Öcalan ile ilgili Kürt halkını ve dostlarını sınama yaklaşımından derhal vazgeçmelidir. Eğer Sayın Öcalan’a uygulanan tecrit politikası Türkiye ortamını gerginleştiriyorsa o zaman Sayın Öcalan’ın üzerindeki tecrit kaldırılarak siyasi gerginlik düşürülebilir.” diye konuştu.

‘Öcalan’ın bir tek sözü yeter!’

Öcalan’ın Ortadoğu ve insanlık için çözüm modeli sunan tek lider konumunda olduğunu ifade eden Arslan, “Ortadoğu’nun içinde bulunduğu savaş ve kaostan çıkışın yolu Sayın Öcalan’ın Ortadoğu’ya ilişkin sunmuş olduğu perspektifini uygulamaktan geçer. Türkiye’de yaşanan gerilimin düşmesinde Sayın Öcalan’ın bir tek söz söylemesi bile yeterlidir. Sayın Öcalan’ın toplum üzerindeki etkisini hükümet bilmesine rağmen, neden tecritte ve kafaları karıştıran, kaygılarımızı artan açıklamalardan ısrar ediliyor? Hükümet bir an önce kaygılarımızı giderecek bir görüşmenin gerçekleşmesini sağlamalıdır.” çağrısında bulundu.

Kadın tutsaklardan Öcalan eylemi

Gebze Kapalı Kadın Cezaevi’ndeki tutsaklar, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride çeşitli eylemlerle protesto ediyor. Aileleriyle aracılığıyla eylemlerini aktaran kadın tutsaklar, günde 4 kez kapı vurma eylemi yaptıklarını söyledi. Öcalan’ın avukatları ve ailesiyle görüştürülmemesini protesto eden tutsaklar, “Açık ve kapalı görüşlere çıkmayacağız” dedi.
Tutsak kadınlar, ayrıca Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na da dilekçe yazdıklarını ifade ederek, “Öcalan’ın da her hükümlünün hakkı olan avukat görüşmesini yapmasını talep ediyoruz” dedi.
Öcalan avukatlarıyla görüştürülünceye kadar açık ve kapalı görüşlere çıkmayacaklarının altını çizen tutsaklar, kapı vurma, görüşlere çıkmama ve telefon görüşmelerini yapmama eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

Adigey

Rusya Federasyonuna bağlı Adigey Özerk Cumhuriyetinde faaliyet yürüten Adıgey Kürt Kültür Otonomisi Kürt Kadın Organizasyonu-Beritan yöneticileri ile Kürdistanlılar Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecridi protesto etti.
Kürt Kültür Merkezi’nde konuşan Adıgey Kürt Kültür Otonomisi Eşbaşkanı Feyzo Hüseyin “Önderliğimize uygulanan bu ağırlaştırılmış tecridi hiçbir onurlu Kürt kabul edemez. Kürt halkına ve kazanımlarına her gün farlı boyutlarda saldırıların olduğu bu süreçte en büyük değerimiz olan Önderliğimize sahip çıkmalıyız. Faşist Türk devletinin uyguladığı bu insanlık dışı tecridin bir an önce kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

Moskova

Rusya Federasyonu Başkenti Moskova’da faaliyet yürüten Rusya Kürt Sosyal Kurumlar Birliği, Rusya Federasyonu Kürt Ulusal-Kültürel Otonomisi, Moskova Kürt Kadın Organizasyonu, Moskova Êzîdî Organizasyonu-Êzdîxan ve yerel kurum temsilcilerinin de katıldığı bir basın açıklamasıyla Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit kınandı.

Etkinlikte konuşan Rusya Kürt Sosyal Kurumlar Birliği sözcüsü Araf Azmani “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’dan haber alınamaması dünyanın dört bir yanında yaşayan Kürdistanlıları kaygılandırıyor. Başta uluslararası güçler olmak üzere Rusya devletinin de Kürt halkının bu demokratik talebine olumlu cevap vererek Türkiye’ye baskı uygulaması gerek. Faşist Türk devleti Öcalan’a tecrit uygulayarak Kürtleri cezalandırmak istiyor. Bu anti demokratik ve insanlık dışı uygulama kabul edilmemelidir. Kürt halkı artık Öcalan’dan haber almaktan ziyade onun özgürlüğü için mücadelesini yükseltmelidir. Öcalan’ın özgürlüğü tüm Ortadoğu’nun özgürlüğüdür” dedi.

Montpellier

Fransa’nın Montpellier kentine gelen Öcalan Kütüphanesi Otobüsü, şehrin girişinde kalabalık bir konvoy ile karşılandı.

DTM Meclis Eş başkanı Cevat Güneş, etkinlikteki konuşmasında, “Başkan Apo’nun özgürlüğü için her daim alanlarda olacağız ve Raqa’nın özgürlüğünü için geç saatlere kadar halkımız alanlarda olmalı” dedi.

KCDK-E Eş Başkanlık Divanı’ndan Murat Ceylan da, Öcalan Kütüphanesi Otobüsü adına Kürdistanlıları ve Fransız dostlarını selamladı. Ceylan, “Başkan Apo’nun düşüncelerini Avrupalılara ulaştırmak gibi bir misyona sahibiz” dedi. Öcalan’ın felsefesinin Rojava’da yaşam bulduğuna ve yine Öcalan’ın felsefesiyle Reqa’nın özgürleştirildiğine dikkat çeken Ceylan, “Başkan Apo’nun yaşamı üzerindeki hassas söylemler çok tehlikelidir, dolayısı ile Avrupa’daki halkımız demokratik eylemlerini daha da büyütmeli ve sonuç alıncaya kadar sürdürmelidir” dedi.

Dortmund

Almanya’nın Dortmund kentinde Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için alanlardaydı.

Merkez tren istasyonu karşısında başlayan eyleme yüzlerce Kürdistanlı katıldı. Okunan bildiri ve yapılan konuşmalarda, “Kürt halkı, Önderliği şahsında tecrit altında tutularak yok edilmek isteniyor. Bizler Kürt halkı olarak Önder Apo ile yaşam bulduk ve Önderliğimizle birlikte özgürleşeceğiz” denildi.

Moers

Almanya’nın Moers kentinde de Duisburg DKTM’nin çağrısı üzerine Kürdistanlılar, Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için eylemdeydi. Moers Banhof önünde bir araya gelen Kürdistanlılar, AKP rejimini protesto etti.

Burada yapılan konuşmalarda, Öcalan’ın özgürlüğü ve sağlığına ilişkin konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda, başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinin komploda payları olduğu ve dolayısıyla Öcalan’ın sağlığı ve güvenliğinden sorumlu oldukları dile getirildi.

Kassel

Almanyanın Kassel kenti ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar, Öcalan’a dönük tecridi ve tehdidi protesto etmeye devam ediyorlar.

Kürdistanlılar, eylemleri kapsamında Königsplatz’ta bilgilendirme standı açtı. Saat 15.00’dan 18.00’a kadar açık olan bilgilendirme çadırına yoğun ilgi vardı. Yüzlerce bildirinin de dağıtıldığı eylem, yapılan açıklamalar ile devam etti. Kürdistanlılar, Öcalan’ın üzerindeki tecrit ve Kürdistan’daki işgal devam ettikçe eylemlerin devam edeceğini dile getirdiler.

Hannover

Almanya’nın Hannover kentinde eylemler sürüyor. Ronahî Kadin Meclisi, Hannover Meclis Eş Başkanı ve Ciwanên Azad Hannover üyeleri, Öcalan’ın durumuna ilişkin CDU ve SPD ile görüşmeler yaptı.

Yine tren istasyonunda 250 civarındaki Kürdistanlının eylemi de sürüyor. Eylemciler, “Önder Apo’dan haber alana dek eylemimiz sürecek” dedi.

Alman polisi, Kürdistanlıların mitinglerini de engellemeye çalışıyor. Mitingde dağıtılacak 500 bildiriye el koyan ve üç kadını gözaltına alan polis, bayrak ve pankartları da engellemek istedi.

Bonn

Almanya’nın Bonn Kenti’nde bir grup Kürdistanlı Alman devlet kanalı Deutsche Welle (DW) önünde eylem yaptı.

Öcalan posterleri, YPJ ve PYD bayrak ve flamalarının da taşındığı eylemde, bir grup eylemci DW’nın haber yayın müdürü ile bir görüşme yaptı. Yapılan görünmede İmralı tecridini ve Türk medyasında çıkan haberlere ilişkin bir dosya sunuldu.

Görüşmeden sonra, DW temsilcisi eylemcilerin yanına gelerek, Türkiye ve Irak’da Kürtlerin maruz kaldıkları zor duruma vakıf olduklarını, Öcalan’ın içinde bulunduğu tecrit koşullarına ilişkin daha önce haber yaptıklarını ve bundan sonrada işleyeceklerini belirtti.

Atina

Yunanistan’ın başkenti Atina’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlığına ve güvenliğine ilişkin yürüyüş düzenledi. Kitle Türk Konsolosluğu yakınına gelince polisin gazlı saldırısıyla karşılaştı, Kürdistan Kültür Merkezi çalışanı ve Kürt Siyasetçi Kendal Semsur gözaltına alındı.

4 Kasım’da Düssedorf yürüyüşü…

Avrupa’daki çok sayıda kurum, 4 Kasım’daki merkezi Düsseldorf yürüyüşüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada “Kürt Halk Önderi A. Öcalan, tarihi bir sorumluluk ve azami bir iradeyle İmralı’da 19 yıldır direniyor. “İmralı Sistemini parçalamak, Kürt Halk Önderi A. Öcalan ve tüm siyasi tutuklular için özgürlük’’ talebi etrafında gücümüzü birleştirerek ortak hareket etmeliyiz. Halklarımızın iradesinin gasp edenlere karşı 4 Kasım 2017´da yapılacak ve on binlerin katılacağı Avrupa merkezi yürüyüşüne faşizme karşı omuz omuza sloganını haykırarak katılmalıyız.” çağrısı yapıldı.

HABER MERKEZİ