Bizi takip edin

Politika

‘Artık müdahalelere zemin vermeyin’

->

-> 33

Güney Kürdistan’da Kürtlerin yıllar içinde elde edilen kazanımları 3 saatte kaybettiğinin sorgulanması gerektiğine dikkat çeken KCK Yürütme Konseyi üyesi Sabri Ok, mevcut siyasetin dibe vurduğunu kaydetti. Ok, Türkiye, Irak, İran gibi ülkelere daha fazla zemin vermemek gerektiğinin altını çizdi

İran, Irak ve Haşdi Şabi’nin Kerkûk gibi yerleri işgal etmesine işaret eden KCK Yürütme Konseyi Üyesi Sabri Ok, kazanımlar için ve sorunlara karşı Kürt halkının ulusal birliğine vurgu yaptı. ANHA’ya konuşan Ok, Kürt halkına karşı oluşan ittifakın başını ise, Türkiye’nin çektiğini söyledi.

Ok, Güney Kürdistan’da referandum ve sonrasında yaşanan sürecin Kürtlerin itibarı için kötü olduğunu belirterek, Kürt halkının bu sonucu doğuran aklı sorgulaması gerektiğini söyledi. Konuşmasına, “Kürtler yıllar içinde elde edilen kazanımları 3 saatte nasıl kaybetti? Kürtler bunu sorgulamalılar” diye devam eden Ok, herkesin bu sorulara cevap bulması gerektiğini, sorunların ancak böyle düzeltilebileceğini söyledi.

Gerçekleri saklıyorlar

Referandum sonrası oluşan tabloya da değinen Ok, “Duyduğumuz kadarıyla referandum kararını iptal edip, bunu halka beyan etmeyecekler. Fakat bu basına yansıdı. Bunlar politik ahlaktan uzak yaklaşımlardır. Siyasette yanlışlar da yapılabilir. Ama halkın karşısına çıkılır, bunun nedeni anlatılır, halktan yeniden şans istenir” dedi. Ancak Güney’de siyasetin böyle işletilmediğini belirten Ok, önemli olanın geç de olsa demokratik siyasetin işletilmesi olduğunu söyledi.

Yanlış işleyen bir akıl var

Güney Kürdistan’da iç siyasetin dibe vurduğunu belirten Ok, “Tarihte bunun örnekleri var. Hewlêr üzerinde yaşananlardan sonra Saddam’ın tanklarını getirdiler. Şimdi de Kerkük üzerinden birbirlerini suçluyorlar. Ton farklılıkları olsa da yanlış işleyen bir akıl var. Bu akılla ne halkı ikna edebilirler ne de var olan sorunları çözebilirler. Aksine zayıf ve iradesiz kalacakları için Türkiye, Irak, İran vs. ülkeler daha fazla müdahale ederler. Buna zemin vermemek gerekir” diye konuştu.

‘Erdoğan statüye karşı’

Güney Kürdistan’da yaşanan süreçte Türkiye’nin rolüne değinen Ok, “Türkiye’nin Güney Kürdistan bağımsızlığını kabul edeceğine dair görüşe hiç katılmıyorum. Buna inanmak Türk devletinin katliamcı, soykırımcı, Kürt karşıtı karakterini bilmemek olur” dedi. AKP iktidarının Güney’in bağımsızlık ilanına ilk etapta tuzak kurmak için sert tepki vermemiş olabileceğini belirten Ok, “Ama kesinlikle hem Türk devleti hem de Erdoğan böyle bir statüye karşıdır. Çünkü bir parça bağımsız olursa, ki her zaman KDP çizgisinin iktidar olacağı anlamı çıkmaz, üç sene sonra ne olur belli değildir. Irak’a sen vur-kır, biz seninleyiz dediler. Nerede Kürt sorunuyla ilgili bir şey olursa, Türkiye orada başroldedir” dedi.

KDP’nin yaşanan süreçleri anlamadığını vurgulayan Ok, şu ifadelere yer verdi: “Siyaset yapıyoruz deseler dahi, verdikleri mesajlara bakıldığında anlamadıkları görülür. Başından beri KDP’ye, Güney Kürdistan’a yönelik ılımlı yaklaşımları olmuş olsa da bu kesinlikle Kuzey’deki mücadeleyi ve PKK’yi tasfiye etmek içindi. PKK’nin durumu olmazsa, Türk devleti Güney’in mevcut halini de kabul etmez. KDP bunu bilmek durumunda.”
‘Kürtler neden bir araya gelmesinler ki?’

Yaşananların Kürt halkının ulusal birlik ihtiyacını bir kez daha gözler önüne serdiğini belirten Ok, “Seni kimliksiz, statüsüz bırakan devletler bir araya geliyorsa, bunlara karşı Kürtler neden bir araya gelmesin?” diyerek, parti kimliklerinin bir kenara bırakılarak demokratik değerlere sahip çıkılması gerektiğinin altınız çizdi.

HABER MERKEZİ