Bizi takip edin

Dünya

Filistin’de 11 yıl sonra seçim

->

-> 38

Hamas’ın Gazze’yi ele geçirip FKÖ-El Fetih’i kovmasından beri seçimlerin yapılmadığı, ikili iktidarın olduğu Filistin’de, yeniden ortak seçim uzlaşısı sağlandı. 11 yıl aradan sonra yeniden bütünlüklü seçim yapılması bekleniyor

Filistin’de yönetimi elinde bulunduran gruplar, 11 yıl sonra ilk kez Meclis seçimlerine gidilmesi konusunda uzlaştı. 13 grup, seçimlerin kesin tarihini belirleme kararını Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas’a bıraktı. Seçim takvimi olarak da 2018 konuşuluyor.

Ramallah merkezili Filistin yönetimi ile Hamas arasında 2006-2007’de yaşanan kriz, Hamas’ın Gazze’yi ele geçirmesi ve El Fetih’i bozguna uğratarak kentten çıkarmasıyla sonuçlandı. Mahmud Abbas yönetimindeki El Fetih Ramallah’ı, Haldi Meşal ve İsmail Haniye yönetimindeki Hamas da Gazze’yi yönetti. Gazze yönetimi tanınmadı ve İsrail ambargo uyguladı. Suriye iç savaşı da Hamas’ı zor durumda bıraktı ve Hamas karargâhı Şam’dan Katar’ın başkenti Doha’ya taşınmak zorunda kaldı. Hamas’ın da içinde olduğu Katar, Türkiye, Suudi Arabistan gibi ülkelerin desteklediği DAİŞ ve El Nusra gibi gruplar Suriye’de bozguna uğrayınca, Suudi Arabistan ÖSO’ya desteği çekince, Hamas da sıkıştı. Hamas El Fetih ile uzlaşma yoluna başvurdu. Bir süredir Kahire’de yapılan görüşmeler sonucu uzlaşı çıktı.

Filistin’de Batı Şeria’yı yöneten El Fetih ve Gazze Şeridi’nde iktidardaki Hamas’ın başını çektiği gruplar, 2018 sonunda genel seçim yapma kararı aldıklarını açıkladı. Kahire’de gerçekleştirilen görüşmeler sonrası aldıkları kararı açıklayan 13 grup, seçimlerin kesin tarihini belirleme kararını Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas’a bıraktı. 2006’dan bu yana seçim yapılmıyordu.

Önce sınır kapıları

İki grup Ekim ayı sonunda Gazze Şeridi’nin yönetimi konusunda uzlaşıya vardıklarını açıklamış ve Hamas şeridin idari yönetimini, Mısır’la arasındaki Refah Sınır Kapısı ile birlikte Filistin Yönetimi’ne devretmeyi kabul etmişti. Mısır girişimindeki uzlaşı El Fetih ve Hamas arasındaki 10 yılı aşkın süredir devam eden ihtilafı bitirmeyi hedeflerken, Hamas yönetimindeki Gazze Şeridi ile büyük bir kısmı İsrail işgali altındaki Batı Şeria’daki yönetimlerin tek bir çatı altında toplanmasını amaçlıyor. Hamas, İsrail dışında ABD ve Avrupa Birliği tarafından bir “terör örgütü” olarak değerlendiriliyor. İsrail’in uzlaşmaya yanıtı da süreci etkileyecek görünüyor.

İsrail ev yıkıyor

İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi ekipleri işgal altındaki Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait 3 evi “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıktı. İseviyye, Şuafat ve Beyt Hanina mahallelerinde 3 ev İsrail tarafından buldozerlerle yıkıldı.

ABD ile ilişkiler de askıya alındı

Filistin Özerk Yönetimi ABD ile tüm temaslarını askıya aldığını ve Washington’daki ofisini kapattığını açıkladı. Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nebil Ebu Rudayna, ABD’nin kendilerine yönelik olarak “kabul edilemez” önlemler aldığını söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, geçen hafta yaptığı açıklamada ofis yetkililerinin ülkesinin kuralların uymayarak, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden İsrail’in işlediği suçları soruşturmasını istediklerini söylemişti. Rex Tillerson, ofisin faaliyetlerine son verebileceklerinin sinyalini vermişti. ABD yasaları gereği, ofistekilerin çalışma izinleri 6 ayda bir yenileniyor. Bu kez ABD yönetimi yenilenmemek için ayak diretti.

KAHİRE