Bizi takip edin

Kadın

İsyanımızı büyütelim!

->

-> 31

Türkiye ve Kürdistanlı kadın örgütleri, 25 Kasım dolayısıyla düzenleyecekleri eylemlere çağrı yaptı. İstanbul kadın meclisleri bugün Kadıköy’de bir araya gelecek. TJA ise, tecride ve şiddete karşı başlattığı kampanyanın final mitingini Wan’da yapacak

Özgür Kadınlar Topluluğu/Tevgara Jinen Azad (TJA), PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecride karşı “Tecrit kaybedecek, özgürlük kazanacak” sloganı ile başlattığı 3 aylık kampanyanın final mitingini Wan’da yapacak. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Musa Anter Park’ında yapılacak mitingde, kadınlar tecrit ile tetiklenen savaşın kadınların hayatına etkisini haykıracak.
Final mitingine çağrı yapan TJA aktivisti Gülcihan Şimşek, “Kampanyamız kadına yönelik şiddetle beraber Sayın Abdullah Öcalan’a yönelik geliştirilen tecridi gündemleştiren bir çalışmaydı. Kampanyanın final mitingi için Van’dayız. Buradan tüm kadınlarımızı 25 Kasım günü düzenleyeceğimiz mitingimize davet ediyoruz” dedi.

Özgürlüğü haykıralım

25 Kasım günü şiddete karşı alanlara çıkarak seslerini yükselteceklerini söyleyen HDP PM Üyesi Zelal Yerlikaya ise, tecritin bir işkence ve insanlık suçu olduğunu belirterek, “Öcalan üzerindeki tecrit tüm kadınlar üzerindeki tecrittir. Öcalan’ın özgürlüğü için kadınlar 25 Kasım’da miting alanında özgürlüğü haykırmalı” diye konuştu.
Kadına yönelik devlet şiddetinin artarak devam ettiğini belirten HDP Wan Milletvekili Bedia Özgökçe de, katledildikten sonra çıplak bedeni teşhir edilen Ekin Wan ile yine devlet güçleri tarafından katledilen Remziye Bor’u hatırlatarak, “Bizler kadın katliamlarının artarak devam ettiği bu süreçte mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

HABER MERKEZİ