Bizi takip edin

Politika

Tecridi kırmaya alanlara…

->

-> 29

PKK Lideri Öcalan’a uygulanan tecride tepkiler artarak devam ederken; iktidarın ve uluslararası kurumların sessizliği sürüyor. Tecride ilişkin konuşan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, özellikle kadınları tecridi kırmak için alanlara çağırdı

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenlik koşulları hakkındaki belirsizlik nedeniyle başlayan kaygılar derinleşirken, Avrupa, Türkiye ve Kürdistan’da başlatılan eylemler de sürüyor. Yüzbinlerin Öcalan çağrısına kulak tıkayan hükümet ise, sessizliğini koruyor. Öcalan’dan haber alınamamasını AKP’nin savaşı büyütme ısrarına bağlayan Halkların Demokratik Kongresi Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, kadınların birlikte mücadelesinin önemine dikkat çekti. Öcalan üzerinde uzun süredir devam eden tecridi çok boyutlu ele almak gerektiğini belirten Kılıç Koçyiğit, tecridle iki şeyin hedef alındığına işaret etti. Hedeflerden birincisinin Öcalan ile Kürt halkının bağını koparmak olduğuna vurgu yapan Kılıç Koçyiğit, “İkincisi de 2013 ile 2015 yılları arasında gelişen barış ve çözüm süreci içinde Sayın Öcalan’ın sesinin, sözünün, kendisinin Türkiye toplumuna ulaşması, toplumda kabul görmesidir. Bu kabulün sonucunda da Sayın Öcalan’a batı cephesinde yaklaşımın yumuşamış olmasıyla ilişkilidir” dedi.

‘Barışa alışmamız istenmedi’

İktidarların savaştan beslendiğinin altını çizen Kılıç Koçyiğit, bu neden AKP’nin toplumun barışa alışmasını istemediğini söyledi.

Görüşmelerin devam etmesi halinde halklar arası temasın kaçınılmaz olacağına dikkat çeken Kılıç Koçyiğit, şöyle devam etti: “Görüşmelerin devam etmesi farklı kesimlerin birbirine dokunması demek olacaktı. Devlet bu durumu kendine bir tehlike olarak gördü. Tehlike olarak görmeye başladıktan hemen sonra ağır tecridi devreye soktu. Tecridin devreye girmesi ile beraber şiddet, çatışma, baskı, faşizm de her yerde ortaya çıktı. Zaten var olan bir savaş daha da körükleşti.”

‘Kürdün nabzını yoklamayın’

Milyonlarca kişinin lider olarak gördüğü Öcalan’ın tecrit altında tutulmasını kabul etmediklerini ifade eden Kılıç Koçyiğit; “Tecrit devam ederken kalkıp ‘benim Kürt kardeşlerim’ demesin hiç kimse. Kürt halkı çok açık söylüyor, ‘önderime yaklaşım bana yaklaşımdır.’ Onun için siz Sayın Öcalan’a tecrit uyguladığınız sürece aslında Kürt halkına, barışa, demokrasiye de bir tecrit uyguluyorsunuz” dedi. Devletin tecrit ile Kürt halkının nabzını ölçmeye çalıştığını ifade eden Kılıç Koçyiğit, “Sayın Öcalan ilgili bazı haberleri yayarak toplumun nabzını ölçmeye kalkmasınlar. Böylesi bir durum için kendilerine 99 sürecini hatırlatmakta fayda görüyoruz. Bu durum Türkiye’yi kaosa taşır. Hiç istemeyeceğimiz ve önünü de kesemeyeceğimiz sonuçlar doğurur” dedi.

‘Kadın bilincine saldırıyorlar’

Öcalan’ın kadın özgürlüğü noktasındaki önemine işaret eden Kılıç Koçyiğit, “Kadın özgürlük çizgisinin ideologudur kendisi. Kürt kadın mücadelesi onun açtığı ve sunduğu yöntemler üzerinden büyüdü. Bütün bunlara baktığımız zaman Kürt kadın hareketi ve Kürt kadın hareketinin etkilediği Türkiye ve Ortadoğu kadın hareketine baktığımız zaman, aslında nasıl bir doğruya oturulduğunu da çok açık ve net görebiliyoruz. Bugün Rojava’da bir devrimin adı kadın devrimi oldu. Bu da Sayın Öcalan’ın fikirleri sayesinde gerçekleşti. AKP ve MHP’nin asıl hedefi Sayın Öcalan’ın perspektifleri ile bu kadar büyümüş bir kadın bilincini ortadan kaldırmaktır” diye konuştu.
Son olarak 25 Kasım eylemliklerini atıfta bulunan Kılıç Koçyiğit, AKP ‘nin savaşla birlikte kadına şiddeti arttıran söylemlerine karşı, 25 Kasım’da bütün kadınları tecride karşı sesi yükseltmeye sokaklara çağırdı.
 

Beritan Canözer/İstanbul-Jinnews